Bun venit in comunitatea noastra !
Va rugam sa va inregistrati pentru a putea vizualiza continutul forumului.
O zi buna in continuare alaturi de Photoshop Global Smile

AcasaPortalCalendarFAQInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Limba Romana.

In jos 
AutorMesaj
KraitEE.
Active User
Active User

Respectarea regulilor : Mesaje : 26
Reputatie : 0

MesajSubiect: Limba Romana.   Lun Noi 16, 2009 7:12 pm

Am observat, ca fenomen general, in ultima vreme, aceasta decimare voita sau inconstienta a limbii romane. Aceasta apare din mai multe motive, fie lipsa de timp, fie faptul ca este la moda, fie alte motive, care mai de care mai usor de combatut. Da, stiu, este "cool" (sau forma de messenger: "kul") sa scrii prescurtat, de genul: "adik", "yo", "scz", "cmf", "k", "tre", "vb" etc pe care, probabil, multi dintre voi stiti sa le descifrati. La fel, cratima incepe sa devina demodata: "nam", "vati", "fa le", "aduso", Dar intrebarea mea este: tot in acest fel o sa va scrieti CV-ul si/sau scrisoarea de intentie la angajare (valabil pentru cei care sunt inca in scoala), sau tot asa va scrieti rapoartele sau lucrarile (valabil pentru cei care sunt deja angajati)? Stiu ce o sa-mi spuneti: aici nu este nici scoala, nici serviciu. Foarte adevarat, dar care este diferenta? De ce am decima limba romana aici, si am avea grija de ea doar in lumea reala?

Pentru cei care urmeaza sa termine scoala (de orice natura) si sa-si caute un serviciu, va spun cat se poate de clar: recrutatorii se uita la si iau in considerare scrierea corecta a limbii romane. Puteti sa demonstrati oricate talente doriti voi, puteti sa pierdeti un post (bun) exact pe acest considerent. Scuza ca "mam grabit shi am greshit" nu tine.

Pentru ceilalti (oamenii muncii deja), cu ce ochi v-ati uita la, de exemplu, un avocat care va scrie petitia cu greseli gramaticale? Cata incredere ati avea in doctorul care v-ar scrie diagnosticul in limbajul prescurtat al messenger-ului? Si nu ati rade pe infundate toata ziua de seful vostru care habar n-are de gramatica? Pai, daca de la ei avem pretentii, de ce nu le-am avea si de la noi insine? Intr-o lume in care, dupa cum am mai spus, se decimeaza sistematic limba romana, de ce nu ati iesi voi in evidenta, in mod pozitiv, prin folosirea ei corecta? De ce nu ati fi voi cei care faceti diferenta? Si de ce nu ati fi voi cei care v-ati bucura de aprecieri, prin comparatie cu ceilalti?

Un alt aspect pe care l-am observat, este folosirea excesiva a ronglezei. Sunt de acord ca exista termeni care nu se pot traduce in limba romana, sau care, tradusi, ar starni hohote de ras. Dar exista o gramada de alti termeni care au echivalente decente in limba romana. Un exemplu este chiar banner-ul de sus, din capatul paginii. Probabil ca ati observat ca a disparut "hosteaza", care a fost inlocuit cu "gazduieste". Uitati-va putin prin forum si o sa vedeti ca aproape fiecare propozitie este cam 50% romana, 50% engleza. Si ganditi-va: "oare cu ce termen in limba romana as putea inlocui acel termen in engleza?" Pericolul mare este ca daca va lasati prada ronglezei, pentru ca e poate mai usoara, la un moment dat nu o sa mai stiti termenii din romana. O sa va gasiti greu cuvintele, iar cand o sa vorbiti rongleza cu cineva care nu o stie, o sa va mirati ca nu va faceti intelesi. "Dar e easy! Cum sa nu stie?" ... o sa va intrebati voi!

Asadar, dupa cum spuneam, hai sa deschidem o dezbatere pe aceasta tema. Suntem interesati de parerile voastre.

In orice caz, regulile raman reguli. Avertismentele vor ramane in vigoare, dar va rog sa intelegeti ca nici un membru al staff-ului nu o sa faca asta doar pentru ca se plictiseste sau pentru ca vrea sa-si demonstreze superioritatea! Nici pe departe! Luati-le ca pe un sprijin, nu numaidecat ca pe o pedeapsa! Nu este interesul nostru sa va enervam! Interesul nostru este ca voi sa deveniti mai buni decat altii, si nu doar la PS!
Sus In jos

Limba Romana.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Afisare Ceas si Data (In limba Romana)
» Cum sa schimbi limba in adobe photoshop
» Cum schimbam limba de afisare la Windows 7!
» Scrie numele tau in Coreeana
» Windows 8 - Un Review Complet In Romana

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Administratie PhotoShop GloBal :: Anunturi-
Mergi direct la: